مریم میرزاخانی ؛ میراث معنوی و میراث دار علمی- فرهنگی ایران

مریم میرزاخانی ؛ میراث معنوی و میراث دار علمی- فرهنگی ایران زمین

مریم میرزاخانی ؛ میراث معنوی و میراث دار علمی- فرهنگی ایران زمین

[harim_tele]

مریم میرزاخانی ؛ میراث معنوی و میراث دار علمی- فرهنگی ایران زمین

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی با انتشار پیام تسلیت درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی از او به عنوان میراث معنوی ایرانیان و میراث دار فرهنگ و علم ایران و جهان یاد کردند.

پروفسور مریم میرزاخانی در اوج جوانی درگذشت و اکنون نام بلند آوازه‌ی این بانوی نابغه‌ی ایرانی تا جاودان در ردیف میراث معنوی ایرانیان باقی ماند ایشان پرشتاب به قله‌های موفقیت دست یافت و به دیدار یار شتافت.

رییس سازمان میراث فرهنگی از نابغه جوان ریاضی ایران در کنار بزرگانی چون ابوریحان بیرونی، خیام، خوارزمی و شیخ بهایی به عنوان نام آورانی یاد کرد که بخش مهمی از تاریخ علم ریاضیات را به نام و تاریخ ایران گره زدند که برای جهان راهی نو به سوی پیشرفت به بار آوردند.

مریم میرزاخانی تحصیل کرده دانشگاه صنعتی شریف و هاروارد ، در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است.

ریاضیدانان مدت‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند و در این میان بانوی جوان ایرانی در دانشگاه «پرینستون» نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین به راه‌حل رسید.

میرزاخانی به دلیل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان های آمریکا درگذشت.

مطالب مرتبط بیشتری در این رابطه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*