فستیوال ها و جشن های تایلند کدام است؟

فستیوال ها و جشن های تایلند (Thai festivals and celebrations) - گردش بانک (gardeshbank)

فستیوال ها و جشن های تایلند

فستیوال ها و جشن های تایلند ،یکی از جذابیتهای سفر به تایلند محسوب می شود.
جشنواره های متنوع و رنگارنگ ملی، بین المللی و مذهبی این کشور بسیار متنوع است که در ادامه به معرفی تمامی آنها خواهیم پرداخت.

با گردش بانک همراه باشید.
در این صفحه به طور مشخص جشنواره ها و رخدادها به تفکیک ماه های میلادی سال در معرض دید علاقمندان قرار می گیرند. 

تایلند در طول سال، شاهد چندین جشن زیبا به مناسبت های مختلف است که بعضی از آنها نیز جزو تعطیلات رسمی کشور هستند.
تایلندی ها از آنجا که علاقه زیادی به جشن و شادی دارند، از هر فرصتی حتی کریسمس، برای برگزاری جشن های ملی استفاده می کنند
به طوری که سال نو را در تایلند سه بار جشن می گیرند:
سال نو میلادی در ژانویه، سال نو چینی در فوریه و سال نو تایلندی در آوریل. بیشتر جشن ها ملی نیز در فصل خنک که بین ماه های نوامبر تا فوریه است، برگزار می شوند .

فستیوال ها و جشن های تایلند کدام است؟

ژانویه

۱۸ الی ۲۰ ژانویه جشنواره چتر و نمایشگاه صنابع دستی شهر سن کامپهائنگ واقع در استان چیانگ مای. یکی از صنایع دستی زیبای این شهر، چترهایی است که با کاغذهای نقاشی شده مخصوص تهیه شده است. مردم تایلند در این نمایشگاه که در خیابان مرکزی شهر برگزار می شود هنر سنتی تولید چتر را جشن می گیرند. همچنین نمایشگاههایی از صنایع دستی و مسابقات مختلف هنری نیز در این ایام برگزار می شوند .
۲۳ ژانویه الی اول فوریه نمایشگاه یادبود Don Chedi در شهر سوپان بوری. در اواخر قرن ۱۶ میلادی شاه نارسوان Naresuan کبیر ، فرمانروای آیوتایا، در یک نبرد تاریخی که بر پشت فیل انجام شده است موفق به شکست فرمانده دشمن می گردد. این پیروزی منجر به آزادی تایلند از اشغال نیروهای دشمن می شود. و این جشنواره این رخداد مهم تاریخی را جشن می گیرد .

فوریه

۱ الی ۳ فوریه جشنواره سه روزه گل در شهر چیانگ مای در شمال تایلند
۵ الی ۱۶ فوریه سال نو چینی و رژه شیر و اژدها در شهر ناکون سووان Nakhon Sawan.
۱۶ الی ۱۹ فوریه نمایشگاه شاه نارای Narai کبیر در شهر لوپ بوری Lop Buri. در زمان سلطنت پادشاه نارای کبیر در شهر آیوتایا، پایتخت سابق تایلند، (سالهای ۱۶۵۶ تا ۱۶۸۸) روابط دیپلماتیک میان سیام (نام قدیمی تایلند) و کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی جهان من جمله ایران برقرار شد.
فوریه جشنواره پرنده های حصیری در شهر چای نت Chai Nat
۲۶ فوریه نمایشگاه رب النوع لیم کو نیائو Lim Ko Niao در شهر جنوبی پتانی Pattani. لیم کو نیائو نام رب النوعی است که مردم شهر پتانی در جنوب تایلند اعتقاد دارند دارای قدرت جادویی است.

مارس

۱ الی ۳ مارس جشنواره کائوپنکون، Kao Phan Kon که در آن ۱۳ داستان بودایی به نمایش در می آیند. محل این جشنواره در شهر لوی ات Loi Et است.
مارس جشنواره بادبادکها در بانکوک

آپریل

۸ الی ۱۵ آپریل جشنواره Dok Khun Siang Khaen . با نزدیک شدن به سونکران یا سال نوی سنتی تایلند مردم به راهبان بودایی غذا می دهند و خانه های چوبی که برای مجسمه های بودا تهیه کرده اند را تمیز می کنند.
۱۱ الی ۱۵ آپریل مراسم سال نو تایلندی ، موسوم به سونکران در شهر چیانگ مای در شمال تایلند
۱۲ الی ۱۵ آپریل جشن سال نو تایلند موسوم به جشن آب پاشی که در سراسر کشور برگزار می شود. مردم تایلند عقیده دارند که پاشیدن آب باعث خوش یمنی است.روز سونکران که ۱۳ آپریل است به طور رسمی روز احترام به بزرگان و سالمندان نامگذاری شده است. در این روز افراد جوان تر خانواده به بزرگان خانواده آب مقدس و معطر هدیه می دهند. برای احترام به بنیان خانواده روز ۱۴ آپریل به نام روز خانواده نامگذاری شده است. 
جشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روز به طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است. 
در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند. 
در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب، در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند.

جشن آب - فستیوال ها و جشن های تایلند (Thai festivals and celebrations) - گردش بانک (gardeshbank)

جشن آب – فستیوال ها و جشن های تایلند (Thai festivals and celebrations) – گردش بانک (gardeshbank)

می

۱۰ الی ۱۲ می مراسم شخم زنی سلطنتی. یک تشریفات مذهبی برهمایی که کشاورزان عقیده دارند می تواند فراوانی نعمت کشاورزی را پیش بینی نماید. این مراسم توسط مقامات ارشد وزارت کشاورزی و تعاون انجام می شود. این مراسم که در سال ۱۹۶۰ مجددا توسط پادشاه بامیبول آدیولادج برقرار شد فصل کاشت برنج را به طور رسمی اعلام می کند.
۱۰ الی ۱۲ می فستیوال پرتاب موشک در شهر یاسوتون Yasothon . در این زمان کشاورزان که موشکهای مختلف در اندازه های گوناگون را ساخته اند، با پرتاب موشک از خدایان می خواهند که همزمان با فصل کاشت برنج، باران کافی را برای محصولشان نازل کند. این جشن دو روز به طول می انجامد.

ژوئن

ژوئن در این جشنواره که بر اساس یکی از داستانهای معروف بودایی برگزار می شود، مردان جوان لباسهایی به شکل ارواح بر تن می کنند و مجسمه بودا را همراهی می کنند.راهبان بودایی نیز داستان کامل شدن فکری بودا و رسیدن به نیراوانا یا انسان کامل را شرح می دهند.
۲۶ ژوئن روز سانتون پو Sunthon Phu 
این روز که توسط یونسکو نیز به رسمیت شناخته شده است سالگرد تولد شاعر معروف تایلند Sunthon Phu را جشن می گیرد. کارهای کلاسیک این شاعر تایلندی برای مردم پیر و جوان تایلند شناخته شده است. این مراسم در پارک یادبود سانتون پو در شهر رایونگ Rayong برگزار می شود.

جولای

۲۴ الی ۲۵ جولای جشنواره اهدای گل یا Tak Bat Dok Mai 
در این جشنواره که همزمان با روزه بودائی است . راهبان بودایی از معابدشان خارج نمی شوند و راهبان و پرهیزکاران بودایی هدایا و گلها را به نشانه احترام به بودا تقدیم می کنند. این مراسم در شهر سارابوری Saraburi برگزار می شود.
۲۵ جولای فستیوال شمع در شهر ابون راچاتانی Ubon Ratchathani 
روزه بودایی زمانی است که راهبان بودایی از معابدشان خارج نمی شوند. و می بایست در داخل معبد باقی بمانند. مردم اوبون راچاتانی برای شاخص نمودن این تلاش راهبان شمع های بزرگی را که معمولا از موم زنبور عسل ساخته می شود را با دقت و ظرافت آرایش می دهند و در انتها این شمعها را به معابد اهدا می کنند.

فستیوال ها و جشن های تایلند (Thai festivals and celebrations) - گردش بانک (gardeshbank)

فستیوال ها و جشن های تایلند (Thai festivals and celebrations) – گردش بانک (gardeshbank)

آگوست

۱۲ آگوست سالگرد تولد ملکه و روز مادر

سپتامبر

۲۱ الی ۲۵ سپتامبر مسابقات قایقرانی در شهر ناراتیوات Narathiwat

اکتبر

۵ الی ۱۴ اکتبر جشنواره گیاهخواران در پوکت Phuket 
این مراسم سالانه که همزمان با نهمین ماه تقویم چینی برگزار می شود مصادف با دوره ده روزه ای است که طی آن چینی ها تنها از گیاهان تغذیه می کنند. مراسم قابل توجهی در معابد چینی ها در این ایام برگزار می شود.
۱۷ الی ۲۱ اکتبر جشنواره قایقهای نوارنی – رودخانه مکونگ در شهر ناکون پانوم Nakhon Phanom 
این جشنواره به مناسبت خاتمه فصل بارانی برگزار می شود.
۱۸ الی ۲۱ اکتبر جشنواره قلعه های مومی و مسابقات قایقرانی 
این مراسم جشن خاتمه فصل بارانی بودایی است. مردم شمال شرق تایلند با استفاده از موم زنبور عسل معابد کوچک بودایی درست می کنندتا بااین کار آینده خود پس از تولد را تعیین نمایند. در شهر ساکون ناکون Sakon Nakhon فستیوالی از این قلعه های مومی در کنار مسابقات قایقرانی برگزار می شود.
۱۹ الی ۱۷ اکتبر جشنواره Chak Phra و Thot Phapa 
از اعیاد بودایی است که طی آن مجسمه های بودا در ارابه های تزیین شده حمل می شوند و طی آن لبسهای زعفرانی رنگ به راهبان بودایی اهدا می شود.همچنین کمکهای مادی مردم به معابد اهدا می شود.این مراسم در شهر سوراتانی Surat Thani برگزار می شوند.

نوامبر

۶ الی ۱۰ نوامبر مسابقات سالانه قایقرانی در شهر ناکون راچاسیماNakhon Ratchasima
نوامبر جشنواره لوی کراتونگ یا جشن ماه کامل Loi Krathong 
این مراسم در شب ماه کامل دوازدهمین ماه قمری برگزار می شود. در طی این مراسم قایقهایی که از گندم درست شده اند
و برروی آنها شمع، عود و گل قرار داده شده است برروی رودخانه ها شناور می شوند. این مراسم در سراسر کشور و به طور خاص در شهر سوخوتای Sukhothai پایتخت سابق تایلند برگزار می شود. 

یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ است.
این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است. لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است. 

در شامگاه این روز بسیاری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها ار از خود دور کنند.
مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند. 

کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ۳ عدد عود و سکه تزیین می شود.
پیش از رها کردن آن در آب، آنها را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد. 
در چیانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ، این روز را جشن می گیرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد.
۱۶ الی ۱۷ نوامبر نمایش فیلها در شهر سورین Surin
۲۳ نوامبر الی ۵ دسامبر مراسم گرامیداشت پل رودخانه کؤای در شهر کانچانابوری Kanchanaburi 
پلی که در جریان جنگ دوم جهانی برروی رودخانه کوای ساخته شد تا نیروهای ژاپنی بتوانند تدارکات خود را به برمه برسانند.
۲۹ نوامبر الی ۱۰ دسامبر نمایشگاه ابریشم در شهر کون کائن Khon Kaen

دسامبر

۵ دسامبر سالگرد تولد پادشاه تایلند و رژه سلطنتی
۱۳ الی ۱۹ دسامبر جشن بنای یادبود و شهر باستانی آیوتایاAyutthaya 
شهر باستانی آیوتایا که در سال ۱۹۹۱ توسط یونسکو به عنوان یک میراث فرهنگی ثبت شده است پایتخت قدیمی و باستانی تایلند بوده است. در این مراسم فرهنگ باستانی و سبک و سیاق زندگی مردم به نمایش در می آید. مقبره شیخ احمدقمی اولین ایرانی که به سرزمین سیام (تایلند امروزی) مهاجرت نموده است نیز در این شهر قرار دارد.

 

 

 

 

منبع : tour4thailand

مطالب مرتبط بیشتری در این رابطه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*